Az ígéret szép szó || Blogturné Klub
11:36Mindig tervezem, hogy elkezdek tényleg nagyobb számban magyar íróktól olvasni, de valahogy a rengeteg friss megjelenés között mégis elvesznek a magyar nevek. Őszintén erre a kötetre is inkább a borító hívta fel a figyelmemet, azt hittem először, hogy a kiadó Érzelmes klasszikusok című sorozatának új tagja jelent meg, de amikor közelebről is megvizsgáltam a dolgot, akkor vettem észre, hogy ez nem éppen így van. Bár a magyar történelmi fikciós regényekkel sokszor meggyűlt már a bajom, úgy éreztem itt az ideje egy újabb próbálkozásnak, mivel a fülszöveg alapján izgalmas történetnek ígérkezett, ráadásul a főszereplő olyan csibész hírében állt, ami megmozgatta már előre a fantáziámat, így reménykedve vetettem bele magam az olvasásba.
Fülszöveg:
"Ki vagy te valójában, Késmárki Bertalan?"
Erre a kérdésre talán még maga az érintett sem tud válaszolni.
Lelencbe adott csibész, akit zseniális elméje nem mindig a legtörvényesebb megoldások felé terel? Páratlan szorgalmú könyvesbolti inas, aki pillanatok alatt ráérez a kereskedő lét ízére? Pest irigyelt suhanca, aki bejáratos a város kétes hírű fényírdájába, ahol nem csak az úri közönség fényképeszkedik? Esetleg szeretetéhes ifjú, aki az ujja köré csavar egy ártatlan kisasszonyt is? Egy biztos, ahol ő felbukkan, ott felbolydul a város.
Iglódi Csaba kiváló alapanyagból gyúrja meg hősét - fiatal kora ellenére traumákban bővelkedő gyerekkorral, pengeéles ésszel és kellő mennyiségű zsiványsággal -, majd visszanyúl a kalandregény műfajához, és a közepébe állítja őt. Csepegtet bele az 1860-as évek izgalmas érdekességeiből jócskán, csavar a kalandokon párat, és... ígérjük, hogy Késmárki Bertalan kalandjainak első része után a következőért nyúl az olvasó. Mert az ígéret szép szó…
Én és a könyv:
Bár zötykölődve indult be a történet, az első negyedén túljutva már teljesen magával ragadott Késmárki Bertalan élete. Egyszerűen lehetetlen volt nem megkedvelni ezt az éleseszű, szórakoztató és végtelenül pimasz fiút. Az a fajta főhős, akit egyszerre szeretsz, de mégis picit utálod, de közbe mégis megérted a tettei mögött meghúzódó motivációkat és életfelfogást. Ezt abszolút értékeltem, hogy Iglódi Csaba nem próbált egy szerencsétlen koldusból makulátlan királyfit varázsolni a kötet szerény, alig 300 oldalán.
Mivelhogy pedig a kötet maga is igen nyurga, így a kellő felvezetés után egyből hamar szövődtek is a szálak, történések sokasága zúdúlt az olvasóra, azaz rám, néhol kicsit kapkodtam is fejem, ahogy a különböző helyszínek és szereplők között ugráltunk, hogy pontosan ki miért is fontos és lényeges, és kicsit sajnálom is, hogy ez még nem derült igazán ki számomra a sorozat első részének végére érve. Mert ugye ez egy sorozat első kötete, ami Késmárki Bertalan kalandjait hivatott elmesélni, arról meg már jobb ha nem is teszek említést, hogy milyen elvarratlan szálakkal lett vége az első ívnek, miközben a leglényegesebbként bemutatott mondhatni teljesen egyértelmű kifejlettel bír.
Mégis, a hibáival együtt, alig várom, hogy olvashassam a következő kötetet, mert egyértelműen meggyőzött az író, hogy ez az a fajta magyar fikciós történelmi sorozat, ami az én lelkemnek kell. Nagyon könnyen el tudtam veszni a lapok között, bele tudtam merülni a történetbe, ami szerintem nagy részben az író stílusának köszönhető. Hallottam, hogy másoknak ez pont, hogy problémás volt, hiszen nem volt korhű és nagyon mostani, gördülékeny és fiatalos kifejezésekkel élt, mégis számomra ez végtelenül elősegítette az olvasást, és nem láttam problémaként, hiszen minden egyébbel megteremtette azt az atmoszférát, amivel el tudtam helyezni a történetet térben és időben.
Külön szeretném kiemelni, hogy mennyire jó volt több erős és talpraesett női karakterrel is találkozni a történet során, akik mind másképp mutatták be ezen tulajdonságaikat, tehát nem egy kaptafára íródtak, ami hihetetlen felüdülés volt a számomra.
Összességében nagyon ajánlom a sorozatot, leginkább olyanoknak, akik még nem tapasztalt olvasók ebben a témakörben, hiszen ez egy biztos kezdés ahhoz, hogy megszeresse és tovább olvasson az ember fia/lánya. Nem mellesleg pedig olyan borítóval rendelkezik, ami gyönyörű ajándékkönyvé teszi, vagy éppen a könyvespolc egyik ékévé.
Nagyon örülök, hogy ovlashattam, és alig várom, hogy újabb kalandba kezdhessek Késmárkival.
Nyereményjáték:
Kicsoda Késmárki Bertalan? A Blogturné Klub négy bloggere ered Iglódi Csaba 19. századi suhancának nyomába, egészen Pest utcáiig, hogy kiderüljön: gazfickó vagy igazi hős a zseniális elmével, ám a törvényes kereteket gyakran áthágó fiatalember. Tartsatok velünk, s a turné végén akár a tiétek is lehet az Athenaeum gondozásában megjelent, páratlan külsejű kötet!
Késmárki Bertalannal lehetőségünk van bejárni az 1860-as évek eleji Pest utcáit. Játékunkban pedig 19. században élt magyar személyek, vagy a század folyamán emelt építmények felderítésére invitálunk titeket, melyek valamilyen formában megjelennek a történetben. A rövid információkból kell rájönnötök a helyes megfejtésre, s beírni azt a Rafflecopter megfelelő sorába!
Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.
További állomások:
0 komment