Bajos nőszemély || Blogturné Klub
17:26Bár alapvetően rendkívül hálás vagyok a Blogturné Klubnak, az ilyen esetekbenérzem igazán azt, hogy mennyire jó dolog is ez a csapat és rendszer, amibe évekkel ezelőtt belekrültem. Ugyanis magamtól szinte biztos vagyok benne, hogy nem olvastam volna el a Bajos nőszemély című kötetet, leginkább azért, mert nem jött volna szembe, illetve a fülszövege sem fogott volna meg annyira... Mekkora hiba lett volna a részemről, mivel hogy már most be kell valljam, hogy az évem egyik abszolút kedvenc olvasmányává nőtte ki magát.
Fülszöveg:
Jennát váratlanul éri a férje bejelentése, hogy négyévnyi házasság után válni akar. Hirtelen rengeteg szabadideje lesz, és nem tudja, mit kezdjen az életével, ezért beleegyezik, hogy különc nagymamájával, Evelynnel tartson a massachusettsi tengerparti városba, ahonnan a családjuk származik.
Az utazás során Evelyn elmeséli ifjúkori románcának történetét, és hogy annak idején Tony hogyan ejtette rabul a szívét, ám a világért sem vallaná be, hogy e felejthetetlen és tiltott első szerelem miatt tér vissza a szülővárosába.
A városba érkezve Jenna találkozik Tony figyelmes dédunokaöccsével, Joe-val. Az új barátság és a friss tengeri levegő hatására kezd megfeledkezni a fájdalomról, amit tönkrement házassága miatt érez.
Ahogy fény derül Evelyn múltjának titkaira, Jenna felfedezi nagymamája és saját maga új oldalát, amelyről eddig nem is tudta, hogy létezik, miközben azt is megtanulja, hogy egy nő életében a gyógyulás a legváratlanabb pillanatokban következhet be.
Én és a könyv:
A könyvnek úgy ültem neki, hogy az év végére milyen jól fog esni valami könnyed romantikus könyv. Ezzel nem is tévedtem nagyot, hiszen valóban igen komoly szerepet kap a szerelem és románc gondolata, mégis egy olyan egyveleg maga a történet, ami ötvözi a családregény, a könnyed romantikus, de még talán a fejlődésregény vagy roadtrip besorolások jegyeit is.
Két idősíkon folyik a cselekmény, az egyik a mi, olvasók, jelene is, ahol Jenna próbál kikecmeregni a vállás utáni letőrt időszakából, míg a másik szálon az ötvenes évek Amerikájába kalauzol minket Evelyn, Jenna nagymamája, hogy megismerjük az ő történetét és szerelmi bonyodalmát. Ha ez a két szál nem lenne elég, akkor pedig egészen szép keretes szerkezetben még megismerhetjük Evelyn édesanyjának párkapcsolati történetét is, aki ugye Jenna dédmamája, így három generáció sorsát követhetjük, kihagyva egy közteset, hiszen Jenna anyukája csak igazán apró mellékszereplőként jelenik meg a történetben.
Számomra teljesen az ötvenes években játszódó szál vitte a hátán a történetet, de azt se tudnám mondani, hogy a jelenben játszódó fejezeteket untam volna vagy átlapoztam. Egyszerűen ott működött igazán jól a sztori, ahol Evelyn (a nagymama) megjelent. Annyira jól megírt karakter, aki minden lében kanál, talpraesett és igazi bajkeverő, olyan felvágott nyelvvel, amit öröm olvasni. Többszőr hangosan felnevettem a sorait olvasva, illetve amilyen szituációkba tudott keveredni, vagy kevert másokat. Külön élveztem, hogy bár az elején sablonos nagymama szerepben tündökölt, de ahogy haladt előre a történet, úgy kerekedett ki a régi fiatal Evelyn és a mostani öreg egy és ugyanazon személynek, akiben a parázs ugyanúgy égett majdnem 90 évesen is. Rendkívül jók voltak a beszólásai, és Tonyval tényleg hihetetlen párost alkottak.
Nagyon érdekes volt olvasni egy hagyománykövető zsidó családról, főleg ilyen körítésben, ahol a szabályoknak nem azért volt súlyuk, mert hogy szigorú ortodox zsidók lettek volna, hanem mert az ötvenes években még egy "másik korban" éltek, ráadásul már akkor a szülők "idejét múlt" szokásokat tartottak. Be kell valljam, nem vagyok igazán otthon ebben a témában, de nagyon szerettem, ahogy ezt szereves elemként beemelte az író a történetbe, több ünnepet vagy tradíciót is megemlítve végig a különböző fejezetekben, illetve a karakterek, főleg a dédszülők, többszőr is megszólaltak héberül, ami szinén autentikusabbá tette ezt a részét a család hátteréből. (Szerencsére mindig le voltak fordítva ezek e megszólalások lábjegyzetben, vagy az író rögtön magyarázta a szövegkörnyezetben, hogy mit is jelentettek az elhangzottak.)
Jenna számomra kissé nehezebbne csúszott, úgy éreztem kicsit el lett túlozva nála ez a "mostani fiatalok már csak a kirakatban élnek" szituáció, hiszen kellemetlenül sokszor jött szóba az Instagram, illetve az oda való fotózás és pózolás. Őszintén én szegény lányt nem tudtam igazán megszeretni, és azt sem teljesen értettem, hogy más hogy lát benne ennyire sok potenciált, de közbe egyáltalán nem volt vészes.
Amit viszont rettentően élveztem, hogy pont annyi klisés fordulat volt a könyvben, mint amennyi elviselhető, és nagy és kellemetlen katarzist nem is próbált felépíteni a könyv a jelenben, hiszen a múltban történtek pont elég komolyságot és bonyodalmat hoztak a történetbe. Ilyen szempontból nagyon jó volt a jelenben futó szál, mivel szépen ellensúlyozta és hozta a chick-lit elemeket, míg a múltban játszódó események hatására be kell valljam, elő kellett kapjak pár zsebkendőt, mert idejét se tudom mikor volt utoljára ilyen, de ez a történet sikeresen megríkatott.
Szóval egy szó, mint száz: rendkívül ajánlom ezt a kötetet nyári strandkönyvnek az igazi választás, de nekem őszintén most karácsony előtt is végtelenül jól esett, így mondhatni bármikor olvasható. Garantáltan jó szórakozás, kellő komolysággal és egy nagyon szép történetettel, ami a végére olyan kerek egésszé válik, amitől boldogan és elégedetten tud elköszönni az olvasó.
Nyereményjáték:
Sara Goodman Confino Bajos nőszemély című regénye egy különleges utazás története térben és időben, amely most végre magyar nyelven is felkerülhetett a polcokra a Kossuth Kiadónak köszönhetően. Tartsatok velünk a Blogturnén, és nyerjétek meg a kiadó által felajánlott példányt a könyvből!
Sara Goodman Confino regénye párhuzamosan mutatja be több generáció, egy fiatal nő és nagymamájának történetét. Mostani játékunk során az egyes állomásokon egy-egy generációkon átívelő regény betűit rejtettük el, a feladat pedig az, hogy kitaláljátok, hogy melyik könyv címét rejtik a betűk, a helyes megoldást pedig beírjátok a Rafflecopter doboz megfelelő helyére.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
0 komment