Az exem kedvenc receptje || Blogturné Klub

 A kis szöuli fazekasműhely olvasása után megfogadtam, hogy felteszem a kiadó Global sorozatát a radaromra. Így nagyon megörültem, amikor lá...

 A kis szöuli fazekasműhely olvasása után megfogadtam, hogy felteszem a kiadó Global sorozatát a radaromra. Így nagyon megörültem, amikor láttam, hogy újabb könyvvel fog bővülni, ráadásul egy japán kortárs művel. Azt hiszem nem meglepő ezek után, hogy mint a villám, úgy csaptam le az új részre. Mielőtt bárkit is összezavarnék, a sorozatot úgy kell érteni, mint az Érzelmes klasszikusokat, tehát a valóságban ezek egymástól teljesen külön életet élő írók és műveik, szimplán a kiadó sorolta őket egy sorozat alá. A Global név pedig arra utal, hogy mai kortárs, ugyankkor nemzetközi és globális műveket fordítanak le és hoznak el a magyar közönségnek. (Bár mostmár sokkal több a távol-keleti olvasmány, mint anno kisebb koromban, de még mindig úgy érzem, az ilyen indítványozásokat muszáj hangosan támogatni, mert annyira remek új perspektívákat hoznak az életünkbe.) 

Fülszöveg:

Egy fájdalmas szakítás után Momoko kissé kapatosan tér be egy aprócska kávézóba, ahol megosztja szívszorító történetét a kávézó tulajdonosával és az éppen ott tartózkodó vendégekkel. Miközben mesél, hirtelen ötlettől vezérelve a konyhába megy, és megfőzi exe kedvenc ételét, a vajas-currys csirkét, amelyet közösen fogyasztanak el.

Tokió eldugott kis kávézójában különös hagyomány születik: minden péntek este megnyitja kapuit azok előtt, akik szeretnének búcsút venni egy régi szerelemtől, egy történet és egy hozzá fűződő étel segítségével.

Könnyek és illatok keverednek. A fájdalom enyhül, a szív megkönnyebbül, és egy tál ételben végleg nyugalomra lel.

Én és a könyv: 

A távol-keleti kultúrákért való rajongásom még tiniként indult, és valahogy azóta sem múlt el. Persze időközben a koreai tinibandák és japán animék helyét átvették más dolgok, de maga a rajongás azóta is abszolút él és ég bennem, Mostanában viszont sokkal inkább a gasztronómiai felfedezésekben teljesedik ki, illetve a különböző könyvekben. Mint már fentebb is említettem, teljesen odáig voltam a sorozatból olvasott elős könyvemért, A kis szöuli fazekasműhelyért, így mindenképp kíváncsian vártam, mi jelenik meg legközelebb Global címszó alatt, és amikor láttam, hogy egy olyan japán kötet, aminek a központjában a gasztronóimia áll, úgy éreztem tökéletes csillagállás lépett fel. Ez mind az, amiért teljesen odáig vagyok.

Így hát alig vártam, hogy végre legyen egy szabad hétvégi napom, amikor nyugodtan bekuckózhatok az új könyvemmel. Valahogy éreztem, hogy ez nem az a tipusú olvasmány lesz, amit strandra szeretnék vinni, vagy a buszon zötykölődve olvasni. Megvártam egy kellemes szombati napot, bevackoltam magam és be kell vallanom, hogy még pár illatgyertyát is gyújtottam. Sőt, hogy tökéletes legyen az élmény háttérzenének betettem egy kis ghibilit. 

Miután a teljes hangulatteremtés megtörtént, belevágtam. Már maga a cím is annyira tetszett, annyira abszurd volt. Az exem kedvenc receptje. Borzasztóan tetszett a koncepció. Megfőzni azt az ételt, ami egy elmúlt kapcsolatunkhoz tartozott, ezzel segítve a szakítás feldolgozását. Őszintén, a három főszereplő egyből a szívemhez nőtt és nagyon élveztem a civakodásaikat és karakterüket, rendkívül szórakoztató volt. Olyan különbözőek voltak: a szentimentális és önbizalomhiányos Momoko, a magabiztos és rendkívül helyes üzletvezető, és a törzsvendég szerzetes. Micsoda trió! Olyan érzésem volt a könyv olvasása közbe kicsit, mintha egy sitcom-ot kezdem volna el nézni, bár inkább az "animésebb" megfogalmazásban slice of life művet. 

Mégis, közbe a történet íve teljesen másképp ment, mint ahogy ahhoz európaiként szokva vagyok. Fel voltam készülve rá, de ismét meglepett, mennyivel vontatottabb volt, de ezt egyáltalán nem negatívumként éltem meg. Jó érzés volt ráérősen az érzelmekre figyelni, amikből volt aztán rendesen. A mai világban tele vagyunk kapcsolati problémákkal, talán jobban, mint valaha. Számomra rendkívül elgondolkodtató volt ez a könyv, nagyon élveztem a felmerülő gondolatokat, a különböző emberi kapcsolatok leírásait. A történet során minden fejezetben egy újabb szereplő szerelmi bánatát és ezáltal új ételét ismerhetjük meg, köztük a három főszereplőjét is. Mindegyik más, mindegyik különleges és mégis mindegyik valahogy ismerősen csengett, legalábbis nekem. (De egészen biztos vagyok benne, hogy mindannyian tudunk ezekkel azonosulni, ha nem azért, mert velünk történt volna meg, akkor biztosan van olyan közeli barátunk, akit egy nagyon hasonló helyzeten próbáltunk már átsegíteni.) 

A múlt félévben volt egy Japánnal foglalkozó egyetemi órám, ott hívta fel a figyelmet a tanárunk az évszakok fontosságára a japán kultúrában. Úgy éreztem ez ebben a könyvben is nagyon jelentősségteljesen jelent meg, ahogy a négy évszak változott, majd egy újabb év kezdődött, úgy vonult a történet íve is, ami egy nagyon szép kerek egészet eredményezett. 

Öröm volt olvasni ezt a könyvet és továbbra sem tudok mást mondani, mint hogy a Global könyvekre érdemes odafigyelni különösen azoknak, akik nyitottak arra, hogy valami modern és elgondolkodtató olvasmányt vegyenek a kezükbe, ami mégis szórakoztat és megnyugtat. Számomra ilyen volt Az exem kedvenc receptje és alig várom, hogy olvashassam a következő Global kötetet.

Nyereményjáték:

Kavasiro Szaki történetében egy különös kávézó életébe nyerhetünk bepillantást, amely minden péntek este megnyitja kapuit azok előtt, akik szeretnének búcsút venni egy régi szerelemtől, egy történet és egy hozzá fűződő étel segítségével. Tartsatok velünk, merüljünk el együtt a regény világában, ha pedig nektek kedvez a szerencse, akkor tiétek lehet a kiadó által felajánlott nyereménykönyv. 

A mostani játékunkban a japán szerzőké lesz a főszerep. Minden állomáson találtok egy idézetet, nektek pedig nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni az adott kötet címét és szerzőjét.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

“Annyira lekötött az, ami megváltoztathatatlan, hogy elfeledkeztem a legfontosabbról.”

a Rafflecopter giveaway

További állomások:

07.26.: Ambivalentina
07.29.: KönyvParfé
07.30.: Csak olvass!

Ezek a posztok is érdekelhetnek

0 komment